Determine the solution for the following equation: (8x-8)3/2=64

Answers

Answer 1
x=6 1/3 because you must follow PEMDAS
Answer 2

Answer:

X=3

Step-by-step explanation:

Edge2021


Related Questions

The marked price of a bottle of shampoo at the grocery was $7. During a manufactory direct sale, a discount of 25% was given. A further 14% discount was given to those customers owning a member card. How much would a member customer need to pay for a bottle of shampoo during the sale?


Need an answer now please not a link ​

Answers

Answer:

$4.52 is what they'd need to pay.

Step-by-step explanation:

0.25 x 7 = 1.75

7 - 1.75 = 5.25

100 - 14 = 86

0.86 x 5.25

= 4.515 and round to the nearest hundredth

Hi can u help me with my hw

Answers

Answer:

c) difficult

Step-by-step explanation:

1) w = 14/3

Steps:

1) Multiply the numbers

5w - 8/3 = 4w + 2

2) Add 8/3 to both sides of the equation

5w - 8/3 + 8/3  = 4w + 2 + 8/3

3) Simplify

A. Add the numbers

5w = 4w + 2 + 8/3

B. Add the numbers

5w = 4w + 14/3

4) Subtract 4w  from both sides of the equation

5w - 4w = 4w +14/3 - 4w

5) Simplify

A. Combine like terms

1w = 4w + 14/3 - 4w

B. Multiply by 1

w = 4w + 14/3 - 4w

C. Combine like terms

w = 14/3

2) ( x - 7 ) ( x + 7 )

Steps:

1) Use the sum-product pattern

x² + 7x - 7x - 49

2) Common factor from the two pairs

x (x + 7)  = 7 (x + 7)

3) Rewrite in factored form

(x-7) (x+7)

3) [tex]3x^{4} y^{\frac{3}{2} }[/tex]

Steps:

[tex]9^{\frac{1}{2} }( x^{8} )^{\frac{1}{2} (y^{3} )\frac{1}{2}[/tex]

(A) Find the dimensions of the rectangle with area 324 square inches that has minimum perimeter, and then find the minimum perimeter.

Answers

A = L*w

324 = L*w

324/w = L

P = 2*( L + w)

= 2 * ( 324/w + w)

= 648/w + 2w

= (648 + 2w^2)/w

The stock price of the company was $38. The stock price fell to $12.60. Which is the closest to the percent decrease in this stock price?

Answers

Answer:

66.8421% decrease

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP!
Please give me the correct answers! No links, please! If you do not know the answer please don't put anything down, Thank you!!!

Answers

Answer:

All of the above

Step-by-step explanation:

Answer:

All of the above

Step-by-step explanation:

Rational numbers that can be expressed as the fraction

It is a integer

a repeating non-terminating decimal

terminating decimal

-275[tex]\frac{1}{2}[/tex] --- this is a integer fraction -- rational

0 -- this is a whole number -- rational

56 --- natural number -- rational

34243.84 -- terminating decimal -- rational

-88/3 -- integer fraction -- rational

therefore all of the above are rational numbers

there is a sale on a gallon of milk at the grocery store. The original price was $2.99 and the new sale price is $2.49. what is the percentage of decrease on the gallon of milk?round the anwser to the nearest whole percent



pls help

Answers

17 percent because the answer is 16.72 percent but when you round it up you get 17.

A textbook store sold a combined total of 236 history and physics textbooks in a week. The number of history textbooks sold was three times the number of physics textbooks sold. How many textbooks of each type were sold

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Let H and P represent the number of history and physics textbooks.

We are told that:

1)  H + P = 236/week, and

2)  H = 3P                                     [A disgrace, but that's a different problem]

We can substitute the definition of H in the second equation into the first:

H + P = 236/week

3P + P = 236/week

4P = 236

P =  59

H = 3P, so H = 3*(59) or 177

59 Physics and 177 History books for a total of 236 books sold that week.

a hiking trail marks every 1/4 of mile along the path if the trail is 22 miles how many markers will the trail have?

Answers

Answer:

88 markers long just take 22 and divide it by .25

3. Expand. 3(8 - 6j)

Answers

[tex]3(8-6j) = 24 - 18j[/tex]

Complete the missing factors

6a^2 + 11b - 35b^2 = ( 3a _______)(2a______)

please help me, thank you.​

Answers

(3a-5b)•(2a+7b)
That’s the answer

Car rental company A charges $15 to rent a car plus $2.30 per hour. Car rental company b charges $22 to rent a car plus $1.90 per hour. When would the cost of renting a car from company A be the same as renting a car from company B?

Answers

Answer: The cost of renting a car from Company A be the same as renting a car from company B in 17.5 miles

Step-by-step explanation:

y=2.30x +15

y=1.90x +22

0.4x +7 Divide 0.4 from both sides

x=17.5

y=2.30(17.5)+15

y=40.25+15

y=40.25-15

y=25.25

does anyone know how to solve this

Answers

Answer:

46

240

Step-by-step explanation:

Substitute the given values for the variables, and evaluate the expressions.

1.

n = -5; m = 4

2n² - m = 2(-5)² - 4 = 2(25) - 4 = 50 - 4 = 46

2.

H = 60; Q = 40; V = 10

HQV/100 = (60)(40)(10)/100 = 6(4)(10) = 240

Answer:

46

240

Step-by-step explanation:

1) Put n = -5 and m = 4 into the equation, you'll then have;

2(-5)²-4

2(25)-4

50-4=46

2) Put H=60, Q=40 and V=10 into the equation, then you'll have that;

(60×40×10)/100

24000/100

=240

I don’t understand this someone please help

Answers

Answer: table 1 is 35 and table 2 is 1.301

Step-by-step explanation:

find the length of segment AB

Answers

Answer:

E. 214

Step-by-step explanation:

Since the other angles of the triangle are congruent, and separated creates 2 right triangles, this means that segment (because i cant put the actual names for some reason) A to F and segment F to B are equal

8x - 37 = 5x + 17

3x = 54

x = 18

Now substitute to check

8(18) - 37 = 5(18) + 17

107 = 107

So if this is true, to find the segment A to B, just add segments A to F and F to B together

107 + 107 = 214

The length of segment AB is 214

Halppppppppppppp..............

Answers

Answer:

1 2/3, and -1 2/3

Step-by-step explanation:

Im wondering how old you are, and since you seem young just based off the math you're asked to do, please listen to the explanation and teach yourself this. This skill in particular is SOOO important to the rest of the math world. So since your number line is already divided into thirds, there are two ways you could find your answer. One, you can count 5 thirds away from zero, or two, you could simplify 5/3 from an improper fraction to a mixed number (1 2/3) and find your spot from there. "and the opposite" means not only the point 5/3 Away from zero on the Right, but also 5/3 away from zero on the Left. start from zero again and count the same amount away but in the opposite direction. With negatives it can help to think of how all numbers are just descriptions of how far left or right a number is from zero. i hope this helped lol, negatives are a confusing batch, but they're so so important to math as a whole.

write the following fraction as decimals numbers 29/10 329/100 72/1000 2/1000

Answers

[tex] \frac{29}{10} = 2 \frac{9}{10} [/tex]

[tex] \frac{329}{100} = 3 \frac{29}{100} [/tex]

[tex] \frac{72}{1000} = \frac{9}{25} [/tex]

[tex] \frac{2}{1000} = \frac{1}{50} [/tex]

I DON'T KNOW IF CORRECT

Answer:

i) 2.9

ii) 3.29

iii) 0.072

iv) 0.002

Step-by-step explanation:

i) 29/10 = 2.9

ii) 329/100 = 3.29

iii) 72/1000 = 0.072

iv) 2/1000 = 0.002

It's Helpful For All

Mark me Brainliest

Please help with this dilation!

Answers

Answer:

I think it is 15 ..............

There are 144 people in an audience. The ratio of adults to children is 5 to 3. How many adults?

Answers

Answer:

5:3....added = 8

5/8(144) = 720/8 = 90 adults

3/8(144) = 432/8 = 54 children

How do I solve this?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Thank You In Advance For Whoever Answers

Answers

Answer:

97.6 in^3

Step-by-step explanation:

find the volume of the cylinder and then find the volume of the cone. the formula for the volume of the cylinder is pi*r^2*h. the formula for the volume of the cone is 1/3*pi*r^2*h. r=d/2=4/2=2, h(cylinder)=8, h(cone)=0.7. now just plug these values into the formulas.

cylinder: pi*2^2*8=100.531

cone: 1/3*pi*2^2*0.7=2.932

cylinder-cone= 100.531-2.932=97.599. round to the nearest tenth to get 97.6

Is this a function?

Answers

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Yes, the graph represents a function because it passes the vertical line test:  Any vertical line drawn through this graph intersects this graph only once.  

In the equation log10? = 5, the value that could replace the "?" is​

Answers

Answer: 10000

The correct answer is 10000.

In the figure, parallelogram PQSR and Triangle PQT are standing
on the same base and between, the same parallel lines. The
area of triangle PQT is 50 cm?. Find the area of Triangle PRS.

Answers

Answer:

50 cm²

Step-by-step explanation:

We know that PQRS is a paralleogram so we know that RS = PQ.

We also know that ΔPQT and ΔPRS has the same height . The the area is the same, from the area of that we can get 50 cm²

please help, please and ty.

Answers

Answer:

l.y=4

m.y=-2x+4

n.1x-1

p.x=-4

Step-by-step explanation:

The equations of the lines given in the graph will be,

y = x - 1

y = -2x +4

y = 4

What is an equation of the line?

An equation of the line is defined as a linear equation having a degree of one. The equation of the line contains two variables x and y. And the third parameter is the slope of the line which represents the elevation of the line.

The general form of the equation of the line:-

y = mx + c

m = slope

c = y-intercept

Slope = ( y₂ - y₁ ) / ( x₂ - x₁ )

For line one the points are:-

( 3,2 ) and ( 1,0)

Slope = ( 0 -2 ) / ( 0 - 3 )

Slope = 1

The equation will be,

y = x + c

0 = 1 + c

c = -1

For line two the points are:-

(0,4) and (2,0),

Slope = ( 0 - 4 ) / ( 2 - 0 )

Slope = -2

The y-intercept will be,

y = mx +c

y = -2x + c

c= 4

The equation can be written as:-

y = -2x +4

The equation of the line parallel to x-axis is,

y = 4

To know more about an equation of the line follow

https://brainly.com/question/18831322

#SPJ2

Find the pressure if a force of 750 N acts on an area of 12 cm3

Answers

The answer is P=F/A I had a quiz on these

2. Kendall skated around the park 15 times in 25 minutes. If Kendall continues to skate at the same speed, how many times will he skate around the park in 48 minutes?​

Answers

Answer:

28.8 rounds.

Step-by-step explanation:

Solve this using ratio

---------

15 rounds / 25 minutes

---------

Find out how many rounds per minutes: 25/15

1 round / (5/3) minutes

--------------

48 divided by (5/3) to get rounds now.

---> (48*3)/5 ---> 144/5 ---> 28.8

-----------------

28.8 rounds. So she only completed 28 full rounds as she didn't manage to complete 29 just yet.

khushi bougt a computer for rs100000 and paid a markup of rs25000 for 2 years what markup did she paid

Answers

Answer:

eeeeee

Step-by-step explanation:

eeeeee

help me please someone

Answers

Step-by-step explanation:

a scale factor means that every dimension or line in the original object is multiplied with the exact same factor to create a transformed (larger or smaller) new object.

the area of an object (including a simple form like this rectangle) is always the product of 2 dimensions.

that means the scale factor is multiplied in twice creating a squared factor for the area of the new object.

so, yes, therefore the area grows or shrinks with the square of the scale factor.

FYI - following the same reason, the volume grows or shrinks with the power of 3 of the scale factor.

1. k=2

new area = k² × old area = 4 × 12 = 48 square units.

2. k=5

new area = k² × old area = 25 × 12 = 300 square units.

3. k=1

new area = k² × old area = 1 × 12 = 12 square units.

4. k=1/4

new area = k² × old area = 1/16 × 12 = 12/16 = 3/4 square units.

5. k=1.2

new area = k² × old area = (1.2)² × 12 = (12/10)² × 12 = (6/5)² × 12 = 36/25 × 12 or 1.44 × 12 = 432/25 = 17.28 square units.

Solve. 1/3(x+3/5)=3
x=36/5
x=42/5
x=48/5

Answers

Answer:

x=42/5

Step-by-step explanation:

What is the area of a rectangle with vertices at ​(−4, 0)​, ​(−3, 1)​ , (0, −2), and (−1, −3)?

don't round any side lengths plz

Answers

The area is 6

Explanation: I used geogebra and used area tool
Other Questions
3 feet in 4 mintesA.______________B.______________ per 16 minutes If the original quantity is 15 and the new quantity is 19, estimate the percent change. which languages and literatures were developed in Medieval Age? list the eight countries that have been helping Nepal in the economical and technical development make the subject x of the formula y = 7x + 4 Which situation involves permutations? A. choosing 5 people out of 15 to participate in a survey B. choosing 3 flavors of ice cream out of 15 for an ice-cream sundae C. choosing a dozen flowers out of 30 to create a bouquet D. choosing first second-, and third-place winners in a cooking contest Please write 4-5 sentences about what you see in this image. Include what you think happened after the photograph was taken. What is 3.59 rounded to the nearest whole number? When a company has both common and preferred stock, its ROE must be adjusted by ______. (Select all that apply.) Multiple select question. adding the preferred stock balance to total stockholders' equity subtracting preferred stock dividends from net income subtracting the preferred stock balance from total stockholders' equity adding the preferred stock dividends to net income What are some of the effects of the disabilities act of 1990? PLEASE HELP ME WITH THESE MATH PROBLEMS!! DUE TONIGHT!! 2. Identify a universal theme of this canto from the Ramayana and analyze its development throughout thetext. Use textual evidence to support your response. Help me pleaseeeeeeeeeeeeeeee a remembrance of what muhammad said or did is called Suppose that you borrow $16000 for 5 years at 8% toward the purchase of a car. Find the monthly payments and the total interest for the loan. Identify the number that does not belong with the other three. Explain your reasoning. negative 10 over 2, negative 13.4, square root 18, 22.7 repeating 7 A block slides down a smooth ramp, starting from rest at a height h. When it reaches the bottom it's moving at speed v. It then continues to slide up a second smooth ramp. At what height is its speed equal to v/2 Your mom decides she will give you $8, instead of $5 for each chore. You complete 12 chores. Will you have enough money for the lego set? Which of the following statements best goes with the Law of Conservation of Energy .3(4x + 3) + 4(6x + 1) = 43What is the answer?