Write an equation and solve for x.

Write An Equation And Solve For X.

Answers

Answer 1

Answer:

x = 22

Step-by-step explanation:

All the sides are equal. So, it is and equilateral triangle and so all the angles will be equal.

Each angle of equilateral angle = 180/3 = 60

3x - 6 = 60    {Add 6 to both sides}

    3x  = 60 +6

    3x = 66          {Divide both sides by 3}

      x = 66/3

     x = 22


Related Questions

Which graph represents the function y = 2 x - 2?
3
414

2
2
2
2
x
4-2
2
4
-4-2
-4
-2
-2
-2
4

Answers

The graph which represents the function; y = 2 x - 2 is the second graph from the left.

Graph of Functions

By considering the slope-intercept form of the equation of a straight line;

y = mx + c

By observation, the graph of the function has y-intercept, -2 and has slope, m = 2

The graph most comparable to the information above is the third graph and hence is the graph of the function.

Read more on graph of a function;

https://brainly.com/question/926962

Answer:

3rd one or c

Step-by-step explanation:

1 2x3 4x + 7x²+7
x² + 2x-1
DIVIDE

Answers

Answer:I think its 2×-3

Step-by-step explanation:Hope it helps kiddo

answer this question​

Answers

It’s facing the left to its negative and if you count rise over run then the slope is -3 so

Correct answer is the last option
The answer is the last choice

**URGENT** PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST

Answers

Answer:

they are both 0 since they would not appear on a graph

Step-by-step explanation:

A house rental costs $150 per night. The rental company
also charges a one-time fee for cleaning. A family stayed
at the rental for four nights and were charged $650. Which linear equation below represents the overall cost of the house rental?

Answers

The answer is A. 150x + 50.

Luis has 4 baseball cards. Jonah has 5 times as many baseball cards as Luis. How many baseball cards does Jonah have?

I need help

Answers

Answer:

4 times 5 equals 20 so that's your answer

Step-by-step explanation:

:)Hope this helps!!

Answer:

20 baseballs

Step-by-step explanation:

Luis has 4balls and Jonah has 5times(as many baseballs card as Luis)

5(4)=20

hence,Jonah has 20cards

sarah has a coupon 25% off any item at the big fish store. If she buys an item reguarly marked $60, What is her sale price?

Answers

Answer:

$45

Step-by-step explanation:

60×0.75=45

Hope this helps

At the big fish store, Sarah has a coupon good for 25% off any purchase. She will pay $45 for a $60 item if she purchases it at a reduced price.

What is the percentage?

It's the ratio of two integers stated as a fraction of a hundred parts. It is a metric for comparing two sets of data, and it is expressed as a percentage using the percent symbol.

The usage of percentages is widespread and diverse. For instance, numerous data in the media, bank interest rates, retail discounts, and inflation rates are all reported as percentages. For comprehending the financial elements of daily life, percentages are crucial.

It is given that Sarah has a coupon for 25% off any item at the big fish store. If she buys an item regularly marked $60,

Sale price =Original price - discount

Sale price = $60 - 25% of  $60

Sale price = $60 - $ 15

Sale price = $45

Thus, at the big fish store, Sarah has a coupon good for 25% off any purchase. She will pay $45 for a $60 item if she purchases it at a reduced price.

Learn more about the percentage here:

brainly.com/question/8011401

#SPJ2

(-2) + (-4) =
5 7

(9) + (-4) =
10 9
me ayudan? :c

Answers

Answer:

I'm not sure what you're asking. But (-2) + (-4) = -6, and 9 + (-4) = 5

Step-by-step explanation:

-2- 4 = -6

9 - 4 = 5

I=0.13x+1025 A textbook salesperson's monthly income depends on the amount of his sales. His monthly income is a salary of $1025 $ ⁢ 1025 plus 13% 13 % of his monthly sales. Write a linear equation for his monthly income for sales of x dollars. ( I=mx+b I = m x + b ).

Answers

Answer:

l = 0.13x+1025

Step-by-step explanation:

Let the monthly sales be x

Monthly income = $1025 + 13% of monthly sales

Monthly income = $1025 + 0.13x

Since l  represent the monthly income

l = 1025+0.13x

Rearrange

l = 0.13x + 1025

Hence the linear equation representing the statement is l = 0.13x+1025

PLS HELO ME IT WILL MEAN ALOT!!
Ive been struggling for ages :(

Answers

Answer: 10 Miles

Step-by-step explanation:

It is actually 9.94194 miles, but if you round it up, you get ten.

Which set of ordered pairs represents y as a function of ?
A {(2,5), (3, 1), (2, 1), (4,7)
B {(3, 2), (4,3), (5,2), (2,6)}
C {(1, 3), (3,5), (2,5), (1,6)}
D {(4,7), (4, 6), (4,4). (4,1)}

Answers

B......................

shopkeeper sells tins of the same dog food in packs of four or packs of six.

Packs of four tins cost £1. Packs of six tins cost £1.20

Which is the best value for money?
You must show your working.



Answers

Answer:

Pack of 6

Step-by-step explanation:

Pack of 4 = £1

Packs of 6 = £1.20

Price per unit of each pack:

Pack of 4 ;

Unit price : cost / units

Unit price = £1 / 4 = £0.25

Pack of 6 ;

Unit price : cost / units

Unit price = £1.20 / 6 = £0.20

Pack of 6 is the best value for money as it has a lower unit price

Find the surface area of the figure shown below.

Answers

173ft bc 6.5x11x2 6x5/1/2x2


Find the slope of the line segment.

Answers

Answer:

Option 3

Step-by-step explanation:

-2/3 since the line is a total of 3 the 2 is negative which would make it the answer meaning that is the only negative option.

Ms.Masters ordered pencils and markers for her cllass.
She ordered 16 boxes of pencils with 32 pencils and each box
she ordered 8 times as many pencils as markers
how many markers did ms.masters order

Answers

Step-by-step explanation:

Hope this is Correct ^_^....

Answer:

She ordered 64 markers.

Step-by-step explanation:

She ordered 16 boxes with 32 pencils inside totaling 512 pencils altogether.

32 x 16 = 512 pencils

She there were 8 times as many pencils as markers.

   markers =  512 pencils/8=64 markers

HELPPPPP MEEEEE PLS!!!!!

Answers

Ab= 10
Ad= 2Ab+8
Perimeter of parallelogram is 2(a+b)
So 2(2ab+8)+2(ab)=6ab+16
6ab+16=76
6ab=60
Ab=10

Someone help Please and make sure it’s right :)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

its 9

Mathilde has 20 pints of green paint. She uses 2/5 of it to paint a landscape and 3 /10 of it while painting a clover. She decides that, for her next painting, she will need 14 pints of green paint. How much more paint will she need to buy?

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Total pints of paint = 20

For landscape :

2/5 * 20 = 8 pints

For clover :

3/10 * 20 = 6 pints

Total used = (8 + 6) = 14

Pints left = 20 - 14 = 6 pints

14 required for next painting

14 - 6 = 8 pints

8 more pints needed

Eve took one of her friends out to lunch. The lunches cost $100 and she paid 3% sales tax. If
Eve left a 15% tip on the $100, how much in total did she pay?

Answers

Figure out two parts separately, tax and tip.
Tax: 3% = 3/100= 0.03
So 0.03 X $100 = $3 in tax
Tip: 15% means 15/100 = 0.15
0.15 X 100 = $15
So tax was $3, tip was $15, and bill was $100, all added up is $118

What is 3 times c minus 6

Answers

Answer:

3c-6

Step-by-step explanation:

3 x c - 6= 3c-6

I hope that is what you were looking for ??

Write an expression to show 5 fourths times the product of 3 and 1 fourth.

Answers

Answer:(5/4)(3/4)

Step-by-step explanation:

Hello,

First of all, an expression does not have an equal sign, unlike an equation.

First, start with the fraction 5/4.

Second, know that the whole number, 3, and the fraction, 1/4, are being multiplied.

(3)(1/4)=(3*1)/4=3/4

Finally, 5/4 * the product of 3 and 1/4 is:

(5/4)(3/4)

You got this!

Find the 50th term of this arithmetic sequence:
2, 5, 8, 11, ...

Answers

It adds 3 each time so the nth term is 3n
Minus 3 from 2 to get 0th term
So 3n-1 substitute 50 for n
150-1 is 149

At a zoo, the price of 4 adult tickets and 6 child tickets is $77.The price of 6 adult tickets and 4 child tickets is $83. What is the ticket price for one adult and for one child?

Answers

Answer:

the cost of 1 child ticket is $6.5 and the cost of 1 adult ticket is $9.5

Step-by-step explanation:

Given that:

the price of 4 adult tickets & 6 child tickets = $77

the price of  6 adult tickets & 4 child tickets = 83

then the price of 1 adult ticket and 1 child ticket will be:

Let assume that the cost of 1 adult ticket to be $p

Then;

the cost of 4 adult ticket = $4p

Similarly, the cost of 6 adult ticket = $6p

However, assuming that the cost of 1 child ticket is $q

Then;

the cost of 6 child ticket = $6q

the cost of 4 child ticket = $4q

We can express them with their given prices that:

4p + 6q = 77    --- (1)

6p + 4q  = 83   --- (2)

From equation (1), let 4p = 77 - 6q

Then; [tex]p = \dfrac{77 - 6q}{4}[/tex]

replace the value of p into equation (2)

[tex]6 \Big ( \dfrac{ 77 - 6q }{4}\Big) + 4q = 83[/tex]

[tex]\dfrac{462 - 36q}{4}+ 4q = 83[/tex]

[tex]115.5 - 9q + 4q = 83 \\ \\ 115.5 -5q= 83 \\ \\ 115.5 - 83 = 5q \\ \\ 32.5 = 5q[/tex]

[tex]q= \dfrac{32.5}{5}[/tex]

q = 6.5

Since q = 6.5, then using equation (1)

4p + 6(6.5) = 77

4p +39 = 77

4p = 77 -39

4p = 38

p = 38/4

p = 9.5

Thus, the cost of 1 child ticket is $6.5 and the cost of 1 adult ticket is $9.5

how do you work out what 8 cubed is ?

Answers

Step-by-step explanation:

so do you have building blocks cuz you use it and then after you do that you get the cue that has an eight on it and then you would keep on adding on and then that would be the answer

Answer:

512.

Step-by-step explanation:

8 cubed is the same as 8 to the third power.

We usually use other ways to represent certain number to the power to help make equations easier and write less so,

instead of saying: 2 to the second power; we say 2 squared.

Instead of saying 2 to the third power; we say 2 cubed.

The number 2 was used just as example, it could be any number.

so 8 cubed = 8 to the third power so,

8 cubed = [tex]8^{3}[/tex] = 8x8x8 = 512

Cashews cost $6.45 a
pound, how much
would it cost to buy
three and a quarter
pounds of cashews?

Answers

Answer:

$20.96

Step-by-step explanation: 6.45 times three equals 19.35 plus a quarter of 6.45 equals 1.6125 which you round to 1.61. So 19.35+1.61= 20.96

PLEASE HELP! I WILL GIVE BRAINLIEST!

Answers

A) 1/6
B )the chances are it will land on 6 100 times

A hot air balloon travels at a constant rate of 3 miles per hour. If the balloon traveled a total of 72 miles, how many hours would it take?

IF answered right i will give brainiest plsssssssssssssss help

Answers

[tex]\huge{\underline{\mathtt{\red{A}\pink{N} \green{S}\blue{W} \purple{E}\orange{R}}}}[/tex]

give I'd and pass.....

What is the volume (in cubic feet) of the composite shape rounded to the nearest whole number?

Answers

Answer:

Peppa does not know

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP HURRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Multiplication Property of equality.

multiply 5 on both side to have x alone on One side.

when latasha finished the next level of her video game she lost 70 points for each 5 targets she missed

Answers

Answer:350

Step-by-step explanation:you multiply the amount of points which is 70 times the amount of targets which is 5 so it’s 70x5=350

Other Questions
justification of the title a face in the dark An object has a mass of 15.2 g and a volume of 8.9 mL. What is the density of the object? Why is a data point with an x-coordinate of 0 a good point to use when creating a trend line for a data set? The graph shows the altitude of a weather balloon over time. The trend line passes through the points (0,481) and (10,39,). Write the equation of a trend line for the data shown in the graph. After how many minutes is the balloon at an altitude of 454.6 feet above sea level? Iftwo open cans of different diameters were leftout in the rain, how would the amount ofwater they collected compare? How would thedepth of water in the cans compare? NEED HELP ASAP!!!Please choose correctly!!Will mark brainliest thank you!!! Identify the slope in the equation y= x - 2 Which of the following is NOT a way Jackson attempted to protect the rights of the common man? A) By rejecting pork-barrel politics.B) By supporting Henry Clay's Maysville Road project.C) By fighting economic monopolies.D) By supporting the fact that more people have an influence in the nomination process. At a little-known vacation spot, taxi fares are a bargain. A 14-mile taxi ride takes 16 minutes and costs $11.20. You want to find the cost of a 37-mile taxi ride. What unit price do you need? write in exponential notation (-3)^6/ (-3) Lin solve the equation 8(x - 3) + 7= 2 x (4 - 17) incorrectly find the errors in her solution what should her answer have been Solve for the missing side, then give each trig ratio a fraction in simplest form HELPPPPPPPPPP IM CONFUSED Gamma rays are dangerous because theya.can breakdown molecules and cellsb. fluoresce c. cause food to spoild. cause sunburn how does the nomination process for federal judges reflect the principle of separation of powers? From the classroom simulation and presentation, how would you describe the states' feelingsabout slavery? Were the states divided? Why? Task 4:A carnival attraction tests your strength by how far in the airyou can drive a weight with a hammer. If the weightreaches 15 feet you win a prize! The equationh = -1612 + 317 + 2 gives the height h of the weight t secondsafter you hit it.A: How long is the weight moving?B: What was the weight's maximum height?C: Did you win a prize? How do you know? According to a June 2020 Monmouth poll, 76 percent of Americans say racial discrimination is a "bigproblem." That number is up 25 percent from 2015. Conversations about equality are happening among friendsand classmates and family members around the dinner table.Why would the author include this example from a poll? Highlight TWO answers.A. The poll adds to the credibility of the article.B. The poll shows that the problem is not big.C. The poll adds evidence to explain the claim.D. The author should not have included the poll. I need help............................... Which of the following is an advantage to refinancing?A. It is a time-consuming process.B. There are prepayment penalties.C. It offers lower interest rates.D. There are additional closing costs. A dolphin in an aquarium is 12 feet long. A scale model of the dolphin is 3 1/2 inches long. What is the scale factor of the model?